Ljudskost na probnom roku: Kako tretiramo one koji su drugačiji?

Danas, sve češće, svjedočimo napretku u borbi protiv diskriminacije i netolerancije. Ipak, u nekim sferama društva još uvijek vladaju predrasude i nerazumijevanje. Jedan od najosjetljivijih i najnepravednijih primjera je diskriminacija osoba s invaliditetom. Često ih se naziva pogrdnim imenima, a njihove potrebe i osjećaji se zanemaruju.

Sjećam se situacija u kojima su moje dijete s invaliditetom zvali “retardirancem”. To je uvredljivo i bolno, ne samo za moje dijete, već i za mene kao roditelja. Takve riječi, takvo ponašanje, pokazuju duboko nerazumijevanje i nedostatak empatije.

Ljudi s invaliditetom nisu “drugačiji” – oni su jednostavno dio nas, dio mozaika koji čini našu zajednicu. Svaki pojedinac zaslužuje poštovanje i brigu, neovisno o tome ima li invaliditet ili ne. Svi smo mi osobe koje trebaju pažnju, ljubav i razumijevanje.

Nažalost to je bolna stvarnost s kojom se mi kao roditelji djece s invaliditetom suočavamo. Diskriminacija, neosjetljivost i neznanje često dovode do pogrdnih komentara koji mogu nanijeti duboku emocionalnu bol, kako djeci tako i njihovim obiteljima. Korištenje uvredljivih izraza, poput “retardiran”, odražava nedostatak empatije i razumijevanja te ozbiljno doprinosi stigmatizaciji osoba s invaliditetom.

Stoga svaka moja reakcija kao roditelja takvog djeteta je opravdana i važno je da nastavim braniti dostojanstvo svog djeteta i širiti svijest o potrebi za empatijom i razumijevanjem. Nitko ne bi trebao biti žrtva diskriminacije zbog svoje različitosti, a svi imamo ulogu u izgradnji društva u kojem će svaka osoba biti prihvaćena i poštovana.

Matija Gerić

Podijeli :
Love
0
Smile
0
Haha
0
Sad
0
Star
0
Weary
0
Cry
0
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Back To Top